Найкращий сільський музей Тернопільщини – це державний краєзнавчий музей, що знаходиться в селі Денисові Купчинецької сільської громади. Він створений за ініціативою письменниці Іванни Блажкевич і відкритий 20 вересня 1967 року.

Внесок о. Йосипа Вітошинського

Спочатку експозиція була розміщена в приміщенні Денисівської школи, а з 1984 року – у колишньому проборстві отця Йосипа Вітошинського.

  • Саме завдяки отцю Йосипу Вітошинському наше село значно зросло в духовному плані, – наголошує директор музею Богдан Савак. –  Адже він заложив перший хор на Галичині – стоголосий чоловічий, а тоді ще мішаний був. Перша «Просвіта» після Львова була у селі Денисові. На це треба було великі кошти. Отець разом із хористами збирав внески, даючи концерти. Вперше гімн «Ще не вмерла України» відтворено хором під керівництвом  Йосипа Вітошинського не в Львові, не в Києві, а в селі Денисові!

Як розповідає директор музею, у проборстві свого часу проводилися репетиції хору та духового оркестру, діяла школа диригентів. Про хор із Денисова писав Іван Франко, який двічі побував у цьому селі.

  • Я вважаю, що завдяки самовідданій праці отця Йосипа Вітошинського із нашого села вийшло аж сім письменників, – наголошує пан Богдан. – На жаль, через польське й більшовицьке «визволення» всі вони розійшлися по світу. В нас жила лише Іванна Блажкевич, яку постійно переслідувала влада.

Вісім тисяч експонатів

Нині фонд Денисівського краєзнавчого музею становить понад вісім тисяч експонатів. Це предмети декоративно-прикладного мистецтва, цінні документи, рідкісні книги та рукописи, колекція нумізматики, у тому числі і й українських ювілейних і пам’ятних монет, старі та цінні фотографії, немала кількість речових предметів, творів образотворчого мистецтва, археологічних знахідок, технічних засобів тощо.

Денисівський краєзнавчий музей займає дев’ять кімнат, в яких демонструються наступні експозиції: «Козацькому роду – нема переводу», «Інтер’єр селянської хати кінця ХІХ ст.», «Перша світова війна», «Українське січове стрілецтво», «Українська Народна Республіка», «Діяльність ОУН-УПА», «Друга світова війна», «Діорама: Україна повстала 30 червня 1941 року», «УГД УНА», «Репресовані і реабілітовані», «Літературно-мистецький Денисів», «Повоєнні десятиліття: заснування колгоспу, евакуація людей із Лемківщини, Холмщини, Посяння, Поляшшя», «Освіта. Культура», «Політичні партії та культурно-громадські організації», «Наша славна діаспора».

У 1989 році Денисівському краєзнавчому музею надали статус народного, а в 1993-му — державного. У 2002 році його визнали найкращим сільським музеєм Тернопільщини. Усе це завдяки ентузіазму та невсипущій праці багатолітнього директора Богдана Савака, який на цій посаді з 1999 року. Він залюблений в історію рідного села, сам багато читає, пише книги й публікується у різних виданнях. Вдома має бібліотеку, в якій налічується понад 2000 книг. Каже, що одна кімната повністю зайнята книгами. Саме з його ініціативи в перші роки Незалежності України в Денисові відновили занедбану козацьку могилу, заввишки 9 метрів, про що у свій час мріяла ще Іванна Блажкевич.

Від 2001-го неперіодично виходить видання музею – газета «Денисівський вісник», редактором якої є Богдан Савак. Він публікує матеріали з історії Денисова та його округи, про відомих уродженців,  пам’ятки села та інші краєзнавчі розвідки.

Окрім директора в музеї працює зберігач фондів Наталія Грабар, яка відповідає і за виставкову роботу.

  • Основний фонд музею – це понад 8 тисяч експонатів, – каже пані Наталія. – У виставковому залі експозиції постійно змінюються. Вони приурочені до різних подій місцевого та національного значення, до ювілейних дат наших земляків. Найтривалішими є різдвяна та великодня виставки. Щороку я стараюся поповнювати їх новими експонатами та декораціями, в тому числі виготовленими власноруч із натуральних підручних матеріалів.

Географія відвідувачів музею доволі широка. У книзі відгуків почесних гостей зберігаються записи відвідувачів не лише з України, а й з Канади, США, Австрії, Німеччини, Австралії, Франції, Польщі, Чехії, Росії, Латвії, Естонії, Швеції, Голландії та інших країн світу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *