Шляхтинці  хоча й невелике село (850 офіційно зареєстрованих мешканців), проте для Байковецької громади воно стратегічно важливе. Недаремно тут знаходяться установи, які обслуговують всю громаду, – відділ освіти, Центр первинної медико-санітарної допомоги, пожежно-рятувальна станція.

Прикордонне село

Назва населеного пункту походить від гори Шляхтин, що знаходиться поблизу. Проте у першій писемній згадці за 1463 рік село фігурує як Шитканівці. Із 1546 р. Шляхтинці перебувають у власності князів Острозьких, згодом – Потоцьких, Баковських. У ХІХ ст. великі земельні володіння тут належали магнатам Завадським і Дуніним-Борковським, а на початку ХХ-го ст. Владиславу Федоровичу і Миколі Малицькому. Шляхтинці цікаві тим, що у ХVI ст. поблизу села проходив кордон між Литвою і Польщею. Тут збереглася мурована церква Пресвятої Трійці, збудована у 1674 р.

Шляхтинці – колиска  славного роду Барвінських – священника Григорія  та його синів – Василя (композитор, піаніст, диригент, педагог), Івана і Осипа (священники) та Олександра (мовознавець,  педагог, політик, засновник Християнсько-Суспільної партії, посол до австрійського парламенту і Галицького Сейму, міністр освіти і віровизнання в уряді ЗУНР).

Комплексна економіка

Як розповідає керівник старостинського округу, куди входять села Гаї- Гречинські, Охримівці, Лозова та Шляхтинці, Роман Каліщук, основний орендар у Шляхтинцях – сільськогосподарське товариство «Вікторія»(директор – Степан Маціборка), яке обробляє майже всі земельні паї мешканців.  Підприємець Євген Бунт надає послуги технікою з обробітку земельних ділянок. У Шляхтинцях  ожила промисловість, яка розмістилася  здебільшого у викуплених приміщеннях колишнього колгоспу. Підприємець Ігор Лагіш виготовляє меблі; в селі є столярний цех, звідки виходять порізане скло та двері для шаф-купе, у ще в одному цеху виготовляють вироби з граніту.

  • Ми хочемо, щоб підприємництво в Шляхтинцях розвивалося комплексно, – наголошує староста Роман Каліщук. – Тому в селі з’явилася і гуртова торгівля господарськими товарами, а цього року відкрили великий бар-ресторан-сауна «Кормча», де можна відзначати різні урочисті події, та продовольчий магазин з перспективою відкриття там кафе. Тепер шукаємо спонсорів, щоб при в’їзді в Шляхтинці облаштувати відпочинкову зону.

Оновлені бюджетні заклади

У Шляхтинцях діє загальноосвітня школа І-ІІ ступенів ім. Олександра Барвінського, де навчається 91 дитина. У цьому закладі – оригінальний музей усієї родини Барвінських. Інші вагомі досягнення – у спорті. Наприклад, волейбольна команда дівчат неодноразово здобувала перші місця і районних змаганнях і змаганнях між громадами. У часи діяльності Байковецької громади за кошти її бюджету у школі перекрили дах, у спортзалі замінили підлогу, закупили техніку і меблі для молодших класів, повністю оновили харчоблок. А на подвір’ї школи встановили дитячий майданчик. Також зробили поточний ремонт дитсадка (нині тут є 40 дошкільнят), який знаходиться в одному приміщенні зі школою і утворив з нею навчально-виховний комплекс.

На початку 2020 року у клубі відремонтували сцену, зал і допоміжні приміщення. Тут діє народний аматорський хор, який бере участь у всіх заходах громади, та молодіжний ансамбль, а багато років керує ними Степан Матковський. За кошти громадського бюджету Байковець біля клубу розмістили ще один дитячий майданчик.

Ще раніше при бібліотеці села Шляхтинці відкрили коворкінг-центр (співпраця), де встановили сучасне комп’ютерне обладнання з мережею Інтернет. А завідуюча бібліотекою-філією Наталія Винярчук навчає дітей робити різні іграшки та ужиткові речі у гуртку декоративно-прикладного мистецтва.

GEDSC DIGITAL CAMERA

В адмінбудинку села знаходиться одна з трьох амбулаторій загальної практики сімейної медицини Байковецької громади, в якій працюють 4 сімейних лікарі, лікар-педіатр і стоматолог. Шляхтинці – одне з передових сіл громади, які  підписали якнайбільше декларацій із сімейними лікарями. І не дивно, адже сімейні лікарі тут – з високою кваліфікацією і професійним досвідом.

GEDSC DIGITAL CAMERA

На стадіоні, який, як запевняє староста Роман Каліщук, найкраще освітлений серед інших сіл громади, Шляхтинцях відбуваються футбольні матчі. Та щоб надати йому сучасного вигляду, ще потрібно за кошти громади збудувати роздягальні з душовими кабінами і туалетами, а за кошти благодійників – трибуни. Та гріх було б не зробити це, адже ФК «Лісма» зі Шляхтинців виступає у футбольній Суперлізі Тернопільського району. Крім того на стадіоні  відбуваються матчі ветеранських команд та дітей з громади.

                                                                 Роман Якель

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *