Коли три роки тому Михайло Левицький став Гусятинським селищним головою, то однією з основних мотивацій залишити улюблену професію лікаря- травматолога стала мрія розвивати і змінювати рідне селище, щоб повернути Гусятину статус відомого курорту, створити нові робочі місця та прославити ОТГ не лише в Україні, але й за її межами. А такий шанс з’явився завдяки децентралізації. Стратегічним проектом Гусятинської громади стало відновлення бальнеологічної лікарні. У процесі децентралізації лікарню, а фактично лиш порожню будівлю, районна рада передала на баланс селищної ради, яка й зайнялася відновленням водолікарні.

Зусилля очільника ОТГ та його команди не були даремними. У жовтні 2016 року на базі реабілітаційного відділення Гусятинської районної лікарні було закладено водолікарню на 32 ліжко-місця. Новостворена бальнеологічна лікарня функціонуватиме на базі родовища мінеральних вод «Новозбручанське», яке складається з двох типів води: слабомінералізованої, типу «Нафтуся», з підвищеним вмістом органічних речовин (мінералізація води становить 0,6-0,9 г/л) і високомінералізованої гусятинської ропи з мінералізацією 20-30 г/л , яка за фізико-хімічним складом ідентична лікувально-мінеральним водам Моршина та Прибалтійського курорту «Друскіненкай». Глибина залягання – 752 м.

  • Ми будемо надавати вторинний рівень медичної допомоги, який буде зорієнтований на максимальне використання  природніх лікувальних факторів, – каже головний лікар КП “Гусятинська бальнеологічна лікарня” Євген Пожарнюк. – Вода “Нафтуся” застосовується внутрішньо для лікування гастроентерологічних та урологічних захворювань,при цукровому діабеті,порушенні обміну речовин,а другий тип води – ропа -зовнішньо, у вигляді ванн,при захворюваннях опорно-рухового апарату,серцево-судинної системи та початкових стадіях, неврологічних захворювань та у вигляді кишкових та вагінальних зрушень при гастроентерологічних та гінекологічних хворобах.

Та, як виявилося, водолікарня не може використовувати для ванн воду типу Гусятинська ропа, бо джерела знаходяться на балансі санаторію «Збруч», який не працює, а його рахунки арештовані і він втратив ліцензію на видобуток води.

  • Маємо проблему – не можемо ми ніяким чином отримати ні права власності, ні права оренди на ці джерела, -ділиться Гусятинський селещний голова Михайло Левицький. – Санаторій “Збруч” знаходиться у власності Державного управління справами при Президенті України. І Джерела теж входять у цей майновий комплекс. 

І поки триває паперова тяганина за гусятинську ропу, водолікарня уже надає медичні послуги пацієнтам. Отримано ліцензію на здійснення медичної практики, надають процедури амбулаторно – ванни та гідромасажі.

Для створення омріяної лікарні у 2017 році було подано відповідний проект на отримання фінансування від Державного Фонду регіонального розвитку. Від ДФРР отримано 291 тис грн., а 1 млн 100 тис грн виділила з бюджету сама громада. За ці кошти торік  зробили реконструкцію двох поверхів лікарні. Зараз втілюється другий етап реконструкції –  ремонт третього поверху. Розроблено проект, вартість якого – 1млн 500 тис грн. Мільйон гривень вже виділив КМУ у вигляді субвенції на соціально-економічний розвиток.

Основні методи лікування у нас – це використання природного ресурсу – води і плюсуємо фізіотерапевтичне лікування, яке включає масажі, електричні процедури. Сьогодні відпускаємо хвойні, бішофітні ванни, йодобромні та з морською сіллю, але, на жаль, не з місцевою мінеральною водою. Плануємо зробити діагностичне відділення, яке складатиметься з біохімічної лабораторії, клінічної лабораторії та ультразвукового дослідження. У рік можемо оздоровити у стаціонарі 600 чоловік і  ще амбулаторно 400, виходить до тисячі пацієнтів,  – зауважує головний лікар. 

Пані Марія роками хворіє на ревматоїдний артрит, а після 10 процедур у Гусятинській водолікарні вона змогла для свого чоловіка наліпити вареники. І таких випадків оздоровлення чимало. Адже властивості лікувальних ванн з унікальними мінеральними водами дають вражаючі результати. А ще сильне бажання поки невеликого колективу закладу стати на ноги та відновити статус Гусятина як курортно- рекреаційного селища.

  • Ми маленька громада. У нас немає полів, щоб залучати холдинги, у нас нема корисних копалин, ми не хочемо мати шкідливого виробництва. Але якщо Моршин живе, Трускавець живе, то чому б Гусятинові не бути у такій же ситуації. Лікарня – це майбутнє громади. Тут лікуватися можуть усі. Це комунальне підприємство дало роботу нашим людям, і ми маємо надію, що будемо заробляти ми і вони,резюмує Гусятинський селищний голова.

Повноцінний запуск водолікарні заплановано на перший  квартал 2019 року.  Також клопочуть, щоб їхній заклад включили в обласну  програму реабілітації і до них направляли хворих з відкритими лікарняними листками.

Звичайно, мешканці громади хотіли б, щоб були полатані дороги, встановлено нові дитячі майданчики тощо. І це теж роблять, а ще стараються підтримати освіту, розвинути культуру, оновити  стару інфраструктуру, яка щодень підкидає нові сюрпризи. У селах Суходіл та Вільхівчик, які входять до складу громади, за кошти ОТГ побудували водогони. Завдяки  Програмі DOBRE отримали новий сміттєвоз, закупили нові сміттєві баки. З трьома громадами Хмельницької області підписали угоди про муніципальне співробітництво і визначили кілька напрямків. Один з них – це поводження з твердими побутовими відходами і на перспективу – будівництво сміттєсортувальної лінії.

Та насамперед селищний голова зрозумів, що першочергово потрібно реалізовувати стратегічно важливі об’єкти, які в подальшому забезпечать сталий розвиток ОТГ. Таким стратегічним проектом Гусятинської громади стало відновлення бальнеологічної лікарні, на яку і було спрямовано значні ресурси ОТГ. І головне, щоби мешканці Гусятина не відвідували інші курортні установи, аби полікуватися власною ж водою, а самі оздоровлювалися та приймали людей звідусіль.

Руслана Стасишин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *